MOBILNI VAM JE UPAO U VODU? Ne paničite i nikako ne radite jednu stvar - samo ovako možete da ga spasete

Kada mobilni telefon završi u vodi, prvi minuti su ključni, a neke reakcije mogu naneti više štete nego koristi
Retko kada je to toliko panično kao trenutak kada vam mobilni uređaj isklizne iz ruke i završi u vodi, bilo da je u pitanju bazen, sudopera ili, u najgorem slučaju, WC šolja.

Shuterstoock
Pravovremenom i pravilnom reakcijom moguće je sprečiti veća oštećenja i izbeći trajno oštećenje uređaja. Ako se slede odgovarajući koraci, velika je verovatnoća da će mokar mobilni uređaj biti vraćen u funkcionalnost i produžen mu vek trajanja.
U ovakvoj situaciji, svaka sekunda je dragocena. Prvo što morate da uradite jeste da, bez oklevanja, izvadite mobilni uređaj iz vode. Što duže ostane potopljen, više tečnosti će prodreti u unutrašnjost i povećati rizik od trajnog oštećenja.
Nakon što se mobilni uređaj osuši, odmah ga isključite ako je još uvek uključen. Ovo prekida napajanje i smanjuje verovatnoću kratkog spoja koji bi mogao da sprži osetljive unutrašnje komponente. Ako se uređaj sam isključio, oduprite se želji da pokušate da ga uključite da biste videli da li radi.
Sledeći korak je da rastavite sve što se može ukloniti. Uklonite zaštitni poklopac, SIM karticu i memorijsku karticu. Ako vaš model mobilnog uređaja ima uklonjivu bateriju, obavezno je uklonite. Položite sve delove na suvu i čistu krpu.

Shuterstoock
Nakon što ste rastavili mobilni uređaj, nežno ga obrišite suvom krpom od mikrofibera ili papirnim ubrusom da biste uklonili vidljivu vlagu sa površine. Budite oprezni i izbegavajte guranje krpe u otvore kao što su punjač ili slušalice.
Verovatno ste čuli popularan savet da stavite mokar mobilni uređaj u posudu sa pirinčem. Stručnjaci to uglavnom ne preporučuju. Pirinač ima slabu moć upijanja i ne može efikasno da izvuče vlagu iz unutrašnjosti uređaja. Štaviše, sitne čestice prašine i skroba iz pirinča mogu ući u žlebove i izazvati dodatnu štetu. Čak i Epl posebno upozorava korisnike da ne stavljaju svoje uređaje u pirinač.
Mnogo efikasnije rešenje su kesice silika gela - oni mali paketići koje često nalazite u kutijama za cipele ili sa novom elektronikom. One su posebno dizajnirane da apsorbuju vlagu. Stavite mobilni uređaj i sve njegove odvojene delove u hermetički zatvorenu posudu ili kesu zajedno sa nekoliko kesica silika gela.
Shuterstoock
U želji da što pre osušite mobilni uređaj, lako je napraviti greške koje mogu biti fatalne. Nikada ne koristite fen za kosu, rernu, mikrotalasnu pećnicu ili bilo koji drugi izvor toplote. Vruć vazduh može da otopi lepak koji drži komponente na mestu i trajno ošteti osetljivu elektroniku.
Takođe, izbegavajte tresenje mobilnog uređaja da biste „isterali“ vodu. Time samo rizikujete da se tečnost koja je ušla u jedan deo uređaja proširi na druge delove koji su do tada bili suvi. Ne pokušavajte da ga punite ili povežete sa računarom dok niste apsolutno sigurni da je potpuno suv.
Shuterstoock
Najvažniji saveznik u ovom procesu je strpljenje. Ostavite mobilni uređaj da se osuši u posudi sa silika gelom ili u dobro provetrenom prostoru najmanje 24 do 48 sati, poželjno duže.
Nakon što prođe dovoljno vremena, sastavite mobilni uređaj i pokušajte da ga uključite. Ako se uključi i sve funkcije rade normalno, verovatno ste uspeli, piše Panda Security.
Međutim, pratite njegovo ponašanje narednih nekoliko dana. Ako se ne uključi, možete pokušati da ga povežete sa punjačem. Ako i dalje nema odgovora ili primetite probleme sa ekranom, zvukom ili baterijom, najbolje je da potražite pomoć stručnog servisa.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)