NEŠTO JEZIVO SE DEŠAVA! Gde je nestao Putinov Kinžal?

Ruska avijacija trenutno gomila hipersonične rakete „Kinžal“ u skladištima, a prema rečima ruskih ratnih analitičara, ove rakete već šest meseci nisu korišćene za precizne udare na strateške objekte. Zanimljivo je napomenuti da se rakete intenzivno čuvaju, ne zbog nedostatka ciljeva, već zbog priprema za ofanzivu većih razmera. Poslednji put su „Kinžali“ zvanično korišćeni u jesen 2024. godine, kada su pogađali važne vojne ciljeve, uključujući fabrike, energetske objekte, aerodrome i skladišta dronova. Od tada, međutim, dolazi do potpune tišine.
Analitičari smatraju da se rakete ne koriste jer Moskva čeka pravi trenutak za ono što nazivaju „udarom velikih razmera“. Masovni napad bi uključivao ciljanje više komandnih centara i kritične infrastrukture. U okviru moguće eskalacije, sve se više pominje termin „Orešnik“, koji se povezuje sa planiranim udarima koji bi koristili „Kinžal“ zajedno sa teškom termobaričnom municijom ODAB.
Primeri iz prošlosti govore o razornoj moći raketa „Kinžal“. U martu 2022. godine, jedna raketa uništila je podzemni kompleks bivšeg sovjetskog nuklearnog arsenala u Ivano-Frankovskoj oblasti, koji je bio smešten na dubini od 150 metara. Takođe, pogođen je i Beskidi tunel, ključna ruta za dopremanje zapadnog oružja. Udari su poslali jasne poruke Zapadu, ali trenutno se čini da takve poruke više ne postoje, što dovodi do sve većih spekulacija o pripremi za udar koji bi mogao predstavljati potpuni preokret u sukobu.
U kontekstu trenutne situacije, primetno je da Moskva menja ton. Predsednik Vladimir Putin prvi put javno koristi termin „rat“, umesto prethodnog izraza „specijalna vojna operacija“. Promena nije slučajna, već se smatra političkim signalom koji ukazuje na to da sukob više nije lokalnog karaktera, već uključuje direktno Zapad. Vojni stručnjak Aleksandar Artamonov upozorava da, ukoliko Ukrajina odbije pregovore, Rusija će povećati intenzitet svojih operacija, što može uključiti masovnu upotrebu hipersoničnih projektila i preciznih bombi.
Artamonov zaključuje da bi, ukoliko se situacija ne promeni, bilo moralno i strateški opravdano osloboditi Odesu, a zatim krenuti prema Kijevu. U svetlu ovih događaja, tišina oko „Kinžala“ može se tumačiti kao upozorenje. Pitanje više nije da li će udar uslediti, već kada i gde će pasti prvi projektil i ko će se naći na drugoj strani. Ove tenzije i pripreme jasno ukazuju na to da se sukob približava svojoj finalnoj fazi.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)